In Amsterdam is een 35-jarige man opgepakt voor betrokkenheid bij de moord op een vrouw in Avignon, in het zuiden van Frankrijk. Dat bevestigt het Openbaar Ministerie in Amsterdam aan deze site. Het slachtoffer, de 24-jarige Barbara, is volgens de Franse autoriteiten op een gruwelijke wijze aan haar einde gekomen.
Barbara werd op 10 december dood aangetroffen in haar studio, halfnaakt en in een bad gevuld met bloed. Het forensisch onderzoek wees uit dat ze door wurging om het leven was gebracht. Haar lichaam vertoonde tekenen van zwaar geweld, waaronder blauwe plekken en verwondingen aan haar gezicht. Ook zou ze een vinger missen. De omstandigheden rondom haar dood wijzen op ‘marteling en barbaarsheid, gepleegd door een georganiseerde bende’, zo schrijven diverse landelijke Franse media zoals La Provence en Le Figaro, op basis van justitie.
In de studio werden sporen van drugsgebruik aangetroffen, waaronder crackpijpen en cocaïne. Getuigen meldden dat Barbara het weekend voorafgaand aan haar dood doorbracht met drie mannen, allen bekend bij de politie. Mogelijk gaat het om dezelfde drie mannen die nu zijn aangehouden. Het was Barbara’s moeder die alarm sloeg toen ze dagenlang niets van haar dochter had gehoord.
Opgepakt voor winkeldiefstal
Twee verdachten werden vrij snel na het misdrijf aangehouden. Nu, weken later, heeft de politie de moord mogelijk opgelost: een derde en laatste verdachte is op 24 december gearresteerd in Amsterdam, zo’n 1200 kilometer verderop. Dat gebeurde nadat de verdachte eerst was aangehouden voor een winkeldiefstal in het centrum van Amsterdam, bevestigt Franklin Wattimena van het OM in Amsterdam. Bij het checken van zijn identiteit, bleek hij gesignaleerd te staan. De man zit momenteel vast.
De verdachte, een 35-jarige man uit Avignon, was al bekend bij Franse justitie vanwege eerdere delicten zoals diefstal, geweld en drugsgerelateerde misdrijven. Hij zou volgens de politie de laatste persoon zijn die Barbara in leven heeft gezien. ‘Een getuige heeft verklaard dat de man aan hem heeft bekend dat hij het slachtoffer in zelfverdediging heeft gedood’, voegt het OM in Amsterdam er nog aan toe.
‘Ze was fantastisch’
Barbara, die zichzelf ook Erika noemde, was volgens Le Figaro een jonge vrouw met een passie voor muziek, dans en talen. Ze sprak vloeiend Engels en Russisch en hield van manga, oftewel van Japanse strips. Ondanks haar strijd met schizofrenie sinds haar 17de, stond ze bekend als een vrolijke en levenslustige vrouw.
,,Ze was een vrolijke vrouw vol leven, die enorm van haar familie hield. Ze was fantastisch”, zegt haar zus Hannelone tegen Le Figaro. ,,Wat er met haar is gebeurd, is verschrikkelijk. Deze feiten zijn onvergeeflijk. Wie heeft het recht om zo’n knappe vrouw, iemand die haar hele leven nog voor zich heeft, te vermoorden?”
Intussen wordt Barbara’s familie vooral gesteund door een online inzamelingsactie met als titel ‘voor onze engel Barbara’, opgezet om hen financieel te helpen in deze moeilijke tijd. De inzameling is inmiddels beëindigd. Barbara’s moeder en zussen willen haar nu ‘waardig begraven met alle respect dat ze verdient, ook al heeft het geweld van het leven de overhand gekregen’, valt te lezen op de pagina.
Wanneer naar Frankrijk?
De in Amsterdam aangehouden verdachte koos in eerste instantie voor de verkorte procedure van overlevering, die afgelopen vrijdag zou plaatsvinden. Daar heeft hij op het laatste moment toch van afgezien. Daarom volgt nu een ‘normale procedure’. Dit houdt volgens het OM in dat de internationale rechtshulpkamer van de rechtbank in Amsterdam beslist of de persoon mag worden overgeleverd aan Frankrijk of niet. Deze zitting is nog niet gepland. De rechtbank zal zich niet uitlaten over de verdenking in Frankrijk. Binnen negentig dagen moet de procedure van overlevering zijn afgerond.